Lwów

Zbigniew, Zofia, Janina i Witold Stanisławscy
Witold (pierwszy z prawej) z rodzeństwem

Witold Stanisławski urodził się 25 stycznia 1900 roku w Kosowie, gdzie jego ojciec Edmund sprawował urząd starosty. Witold był najmłodszym z czworga rodzeństwa. Wkrótce po jego narodzinach Stanisławscy przenieśli się do Lwowa. W latach 1917 – 1925 Witold studiował na Wydziale Inżynierii Wodnej Politechniki Lwowskiej. Pierwszy okres nauki przerwała  wojna.  Witold brał udział w obronie Lwowa , za co został odznaczony  Krzyżem Obrony Lwowa. Następnie, między 1919 a 1920 rokiem, uczestniczył w pracach plebiscytowych na Górnym Śląsku. Po powrocie na studia został asystentem przy katedrze prof. M. Matakiewicza, u którego w 1925 roku obronił pracę dyplomową w dziedzinie melioracji.

Przystąpienie do obrony Lwowa  było dla młodego studenta momentem przełomowym. Idąc do walki, zostawił rodzicom pożegnalny list. Zawarł w nim swoje życiowe kredo, które towarzyszyło mu do końca jego dni. 

Drodzy Rodzice, Robię to, co mi każe sumienie. Nie miałbym się za Polaka, jeżelibym mógł i śmiał dłużej patrzeć na walkę, w której giną nasi i w której nie umaczałbym ręki. Czynię powinność względem Ojczyzny –  obowiązkiem jest bowiem moim poświęcić Jej w potrzebie życie – Waszym zaś obowiązkiem świętym jest poświęcić syna, którego przecież na Polaka wychowaliście. Wasz kochający syn Witold. we Lwowie, dnia 2 listopada 1918 roku

Witold.Lwów
Witold Stanisławski podczas walk o Lwów

Na życie rodzinne we Lwowie wielki wpływ miała śmierć najstarszego brata Zbigniewa, legonisty zmarłego w 1916 roku. Jego postawa z pewnością wpłynęła na decyzję Witolda o przyłączeniu się do walk o Lwów w 1918 roku. Pierwsze lata powojenne przyniosły  rodzinie nieco wytchnienia. Witold wrócił na studia. Najstarsza siostra, Zofia Stanisławska-Howurkowa, kształciła się w dziedzinie drzeworytu i ilustrowała książki. Dzięki pracy dla wydawnictwa Św. Wojciecha wspomagała finansowo studiującego brata. Druga siostra, Janina Kilian, publikowała artykuły z dziedziny historii sztuki, pisała książki i reżyserowała przedstawienia dla dzieci.

W 1925 roku Witold Stanisławski zdobył tytuł inżyniera i wkrótce zaczął pracę dla amerykańskiej firmy Ulen & Co. Nadzorował prace przy budowie kanalizacji w Częstochowie, Lublinie i Radomiu. W liście rekomendacyjnym z 1927 roku pracodawca pisze:

Eng. Stanisławski proved himself an excellent engineer possessing keen organization ability executing duties assigned to him with whim and accuracy which facts please us to recommend him to engineering interests who may be in need of a really capable and efficient engineer.

Ulen & Co.120 Broadway, New York, ul Strażacka, Częstochowa

Dodaj komentarz